Powieść historyczna z cyklu "Powieści piastowskie". Obejmuje przeszło dwuletni okres po śmierci Mieszka II, kiedy to w kraju pozbawionym władcy wybuchło powstanie ludowe, skierowane przeciw chrześcijaństwu i wyzyskowi feudalnemu.
Seria powieści piastowskich Karola Bunscha doskonale wprowadza nas w czasy dawnych dziejów Polski. Opowiadania w których skład wchodzą: Dzikowy skarb I i II, Ojciec i syn I i II, Rok tysięczny I i II, Bracia, Bezkrólewie...
Olimpias to dzieje rodziny wplecione w tryby wielkiej historii. Osoby dramatu to młody Aleksander, zanim zyskał przydomek Wielki, jego matka Olimpias i ojciec Filip II Macedoński. Odtrącona przez męża niedługo po ślubie królowa wszystkie swoje uczucia przelewa na syna.
Wielkorządca Antypater wracał z objazdu kraju do stolicy, postanawiając wysłać list do Aleksandra z prośbą o uwolnienie uwięzionego zięcia swego, księcia Lynkestis. Córka przestała już nalegać o to, sprawa była drażliwa...
Autor w niepowtarzalny sposób buduje narrację i przedstawia tło historyczne przełomowego dla powstania państwa polskiego okresu. Pokazuje trudności początków chrystianizacji, gry dyplomatyczne i działania wojenne.
Czwarty tom powieści piastowskich opisuje okres panowania Mieszka II. Czy faktycznie był człowiekiem miękkim i gnuśnym, jak chciała część historyków, czy padł ofiarą splotu niekorzystnych okoliczności?
Powieść Karola Bunscha należąca do cyklu "Powieści Piastowskie", pierwsza część powieści Imiennik (drugą stanowi Miecz i Pastorał). Śladem Pradziada opowiada o czasach z początu panowania Bolesława II Śmiałego. Głównym bohaterem powieści jest Doman - syn woja, który niegdyś uratował życie Kazimierzowi Odnowicielowi.