Nowe wydanie wierszy znanych i nieznanych, śpiewanych i nieśpiewanych. Wiersze mniejsze. Wiersze większe. Liryczne, satyryczne, dramatyczne, polityczne, rodzinne, osobiste, dla chłopców i dla dziewcząt. Dla maturzystów, studentów, początkujących i zaawansowanych koneserów polszczyzny.
Wznowiony w dwudziestą rocznicę śmierci Czesława Miłosza tom Wiersze wszystkie to wyraziste świadectwo ewolucji artystycznej mistrza poezji. Jest to także – udokumentowana w lirycznym dialogu ze światem i z samym sobą – historia XX wieku.
Koniec i początek to jeden z najważniejszych tomików Wisławy Szymborskiej, który – wydany w roku 1993 – być może ostatecznie przesądził o przyznaniu poetce w trzy lata później Nagrody Nobla. Stosująca wobec swoich wierszy najwyższe wymagania i surową selekcję autorka kazała czytelnikom czekać na tę książkę aż siedem lat.
Czterdzieści dwa lata życia poety rozpięte miedzy symbolicznymi tytułami: "Struna światła" z 1956 roku i "Epilogiem burzy" z roku 1998, ciemnego roku śmierci.
Dwadzieścia lat po śmierci Zbigniewa Herberta jego poezja jest ciągle szeroko komentowana przez badaczy literatury, wciąż inspiruje twórców. Nazwisko autora „Struny światła” wymienia się obok nazwisk największych poetów drugiej połowy XX wieku,
"Wino i uśmiech" jest drugą książką rodzeństwa - Bożeny i Grzegorza. Ich debiutem był tomik "Nasze Skangri-La" z 2020 roku. Obecna książka jest zbiorem różnorodnej poezji, w której każdy czytelnik ma szansę znalezienia czegoś dla siebie. Dwoje autorów ukazuje czytelnikom swój własny punkt widzenia świata oraz własny stosunek do poruszanych tematów.
Grzegorz Stępniak - urodził się w 1957 r. w Sopocie. Jest bardzo związany z Trójmiastem, gdzie dorastał, uczęszczał do szkół i pracował. Jego zainteresowaniami zawsze były: poezja, filozofia i podróże.
Grzegorz i Bożena są rodzeństwem. Wychowali się i uczęszczali do szkół w Gdańsku. Ich życie było zawsze ściśle związane z Trójmiastem.
Jan Twardowski (1915–2006) – polski poeta, „ksiądz piszący wiersze” (jak o sobie mówił). Debiutował w 1937 r.tomikiem Powrót Andersena. Po wojnie drugi debiut miał miejsce w 1959 r. (Wiersze).
Poetycki świat Szymborskiej – świat rzeczy drobnych, ułamków codzienności, ale i spraw uniwersalnych, wielkich pytań i wątpliwości – rozpisany na wiele precyzyjnych i sugestywnych utworów,
Pewnym, rozpoznawalnym głosem Różycki po raz kolejny porusza ważne w jego twórczości tematy pisania, historii, miłości i podróży. Niniejszy tom zawiera 77 utworów, które noszą egzotyczne kolonialne tytuły...